Zwykli ludzie używają wymiennie niektórych słów, co bywa niedopuszczalne z punktu widzenia znawców danej tematyki. Podobnie bywa z tkaninami i dzianinami. W mniemaniu przeciętnego człowieka są to synonimy, chociaż z optyki krawcowej jak również włókniarza to dwie różne rzeczy o różnych własnościach czy przeznaczeniu. Czym różni się tkanina od dzianiny i dlaczego to takie ważne?
Czym jest tkanina?
Tkaniną nazywamy płaski produkt włókienniczy tworzony w rezultacie przeplatania nici osnowy oraz ułożonych prostopadle do nich nici wątku. Połączenie wspomnianych obu układów zgodnie z ustalonym wzorcem to właśnie tkanina. To jakie właściwości mają nitki osnowy zespolonej z nitką wątku wpływa na właściwości produkowanej tkaniny takie jak wytrzymałość, gramaturę, elastyczność, przewiewność itp. W charakterystykach każdej tkaniny przedstawione są cechy takie jak sposób przeplatania układów osnowy i wątku, tak zwana liczność osnowy i wątku, wielkość wrobienia osnowy i wątku, a także inne właściwości. Najbardziej rozpowszechniona tkanina jest produkowana z bawełny – to rodzaj włókna, który bywa charakteryzowany jako najprzyjemniejszy i zapewniający najwyższy poziom wygody. Włókna bawełniane stosuje się do produkcji ubrań przeznaczonych dla osób o skórze wrażliwej, jednakże znajduje także zastosowanie do tworzenia innych wyrobów tekstylnych.
Garść informacji o dzianinie
Dzianina to także wyrób włókienniczy wytwarzany drogą wyrabiania tworzenie i łączenie ze sobą oczek. Aby łatwiej to zrozumieć, można porównać dzianinę do swetra wydzierganego prostej techniki dziewiarskiej – robienia na drutach. Oczami wyobraźni widzimy te grube sploty, które dzisiaj mogą być również tak drobne, czasami nawet niezauważalne. Dzianina jest wyjątkowo elastyczna i umożliwiająca rozciąganie, wytwarza się ją z jednej nitki ręcznie bądź przy użyciu specjalnych maszyn. Dzianiny występują w wielu wariantach: jednolite, wzorzyste, ażurowe, ozdabiane fakturami lub z okrywą włókienną – nietrudno jest więc znaleźć dzianinę odpowiadającą naszym potrzebom. Godna uwagi jest dzianina single jersey, która cieszy się popularnością wśród producentów odzieży. Dzianina tego rodzaju jest cienka, przewiewna i niezwykle miła w dotyku, właśnie z tej przyczyny wybornie nadaje się na bluzki, odzież nocna, szaliki, koszulki. Z uwagi na wymienione właściwości single jersey chętnie stosowana jest do produkcji ubranek dziecięcych i niemowlęcych.
W jakich przypadkach postawić na dzianinę, a w jakich na tkaninę?
Nie da się przytoczyć ściśle określonych zasad, które regulowałyby, że pewne ubrania można produkować tylko z dzianiny albo tylko z tkaniny, albowiem obie znajdują liczne zastosowania i posiadają wyjątkowe właściwości. Tkaniny są bardziej wytrzymałe, mają dużo więcej wzorów i faktur. Dzianiny są natomiast przyjemniejsze w dotyku, rozciągliwe, przez co są bardziej przydatne w tworzeniu odzieży przylegającej do ciała, ale również narzut na kanapy czy fotele czy bielizny pościelowej. Osoby, które miały do czynienia z materiałami tekstylnymi z racji zawodu potrafią rozróżniać i dobrze zdają sobie sprawę, czym różnią się te dwa materiały, jednakże laicy również bez trudu mogą nauczyć się tego rozróżnienia. Jeśli pragniemy kupić materiał służący do uszycia rękawiczek bądź czegokolwiek innego odzienia należy się zastanowić, jakie właściwości ma mieć użyta tkanina. W sklepie tekstylnym koniecznie trzeba zobaczyć jakie ma właściwości, czy jest elastyczny, jaką ma gramaturę, czy jest wysokiej jakości itd. Dzięki tej metodzie łatwo odszukamy odpowiadającą naszym potrzebom tkaninę czy też dzianinę. Jeżeli jednak nie mamy pojęcia co powinniśmy wybrać, to sprawdźmy, co na ten temat uważają bardziej obyte z szyciem osoby.