Szlakiem pofabrycznej architektury Łodzi

Każdy z nas słyszał z pewnością o największych kompleksach industrialnych a także o okazałych kamienicach dawnych fabrykantów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że miasto jest pełne także mniej znanych, a mimo to tak samo ciekawych budynków. Które naprawdę mogą przypaść nam do gustu?

Proponowane przez zróżnicowaną Łódź atrakcje turystyczne to przecież nie tylko okolice ulicy Piotrkowskiej. Jest tego naprawdę znacznie więcej! Nowa Tkalnia Karola W. Scheiblera to jeden z ciekawszych punktów na turystycznym planie Łodzi. Ten fascynujący zabytek inżynierii posiada sporą wartość, jest też miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy w trakcie zwiedzania Łodzi zamierzają wypatrzyć najróżnorodniejsze zabytki dawnej techniki tego regionu. Gmach Nowej Tkalni stanowi niezwykły przykład obiektu zbudowanego pod koniec XIX wieku według rysunków Pawła Rübensahma. Ten wielki gmach fabryczny do chwili obecnej oczarowuje swymi rozmiarami i pięknym wyglądem. Na naszą uwagę zasługuje jego dopracowana elewacja, która wyraźnie nawiązuje do renesansu.

Ciekawym przykładem gmachu, który może się pochwalić atrakcyjną historią, jest szpital fabryczny rodziny Scheiblerów. To z pewnością jeden z barwniejszych gmachów postindustrialnych, z jakimi większość z nas spotka się w czasie zwiedzania Łodzi. Powołany do życia w latach 1882-1884, stanowił pierwszy przyfabryczny szpital w regionie. Pomysłodawczynią jego realizacji została wdowa po Karolu Scheiblerze – Anna. Co dość ciekawe patronką szpitala została mianowana św. Anna, a sam obiekt do dnia dzisiejszego wspaniale pełni dawne obowiązki. Ten zabytkowy szpital odgrywa bardzo istotną funkcję w panoramie miasta oraz bez wątpienia należy do miejsc, które na zawsze zapisały się w historii Łodzi.