Spośród wszystkich inwestycji najpewniej wypada lokowanie oszczędności w nieruchomości. Jednak zanim zdecydujemy się na ten krok, powinniśmy sprawdzić, w jakiej kondycji przejmiemy budynek. Od tego będzie zostać uzależniona jego cena, poza tym po wejściu w posiadanie można postarać się zwiększyć jego wartość.
Ekspertyza techniczna budynku
Jeśli tylko przyjdą jakiekolwiek niepokojących sygnałów, trzeba skorzystać z dobrodziejstw ekspertyzy budowlanej. W tych kwestiach należy zaufać doświadczonemu rzeczoznawcy, który własnym nazwiskiem będzie firmował jej wnioski. Ekspertyza techniczna budynku są oficjalnymi orzeczeniami mówiącymi o stanie technicznym miejsca i nie da się ich wyprzeć ze świadomości. W przypadku gdy dokument orzeka o wadach inżynieryjnych lub awariach, zwłaszcza groźnych, bez względu na wydatki należy wziąć się za ich naprawienie.
Bywa bowiem, że przytrafiają się różne wypadki. Wówczas firma ubezpieczeniowa może nie chcieć wypłacić, jeśli uprzednie ekspertyzy budowlane określały usterki, które do tej pory nie doczekały się usunięcia. Często specjalista sam określa, w jakim czasie powinniśmy dokonać napraw i jakich środków oraz metod należ do tego użyć. Nie wolno ignorować takich problemów, gdyż ekspertyza wskazuje, czy dom nadaje się do zamieszkania lub eksploatacji.
Remonty i dbałość o zieleń
Jeśli mieszkasz w budynku wielorodzinnym, pamiętaj, że w większości z nich zarządzający zbiera zasoby na remonty i naprawy już kilka lat wcześniej – mówimy tu o tzw. funduszu remontowym. Trzeba rozporządzać nimi w odpowiedzialny sposób, gdyż muszą realizować postulaty wszystkich mieszkańców. Posesja musi wyglądać ładnie z zewnątrz, a więc co jakiś czas jej elewacja wymaga odnowienia. Powinno się też inwestować w termomodernizację ścian nieruchomości.
Wszystkie wspólne powierzchnie, np. klatki schodowe, również podlegają pod fundusz remontowy. Musimy także pamiętać o zieleni przed budynkiem. Rolą gospodarza jest, aby o taką zieleń w sposób systematyczny dbać i w razie potrzeby wymieniać ją na nową.