Dzisiaj wysiłek dla wygranej mocno kontrastuje z obrazem szlachetnej rywalizacji z ubiegłej epoki. Już nie sam zryw ciała pozwala marzyć o sukcesie – liczy się również właściwe przygotowanie wewnętrzne, którym interesuje się psychologia sportu. Czy faktycznie jej wdrożenie do przygotowania zawodnika oznacza rewelacyjne rezultaty?
Co daje wyczynowcom (i nie tylko) psychologia sportu?
Psychologia sportu ma na celu analizowanie oraz śledzenie psychologicznych aspektów, jakie biorą na siebie sportowcy podczas konfrontacji, ale w praktyce nie do końca o to chodzi. Psychologia sportu to coś znacznie więcej: jej ludzie dokładają starań, by zastosować swą wiedzę do przygotowania zawodnika na różne zdarzenia podczas startów, by umożliwić odniesienie zadowalających wyników. Należy pamiętać, że psychologia sportu nie może znaleźć zastosowania tylko wówczas, gdy zawodnik przegra. Psycholog sportu, pracujący z wyczynowcem powinien umieć przygotować go na taką sytuację, przez co w przypadku przegranej nie powinien się załamywać.
Co można osiągnąć, słuchając psychologa sportowego?
Lekceważenie kondycji psychicznej u zawodnika może okazać się bardzo niebezpieczne. Gdy okazuje słabą psychikę, prawdopodobnie jego osiągnięcia również będą coraz mniejsze. Zatem profesjonalny atleta tak samo porządnie jak do ćwiczeń mięśni powinien przykładać się do poprawy warstwy mentalnej. Zwykle daje mu to ogromny zastrzyk wiary we własne umiejętności i możliwość zwycięstwa. Z tych samych przyczyn odpowiednia kondycja psychiczna pomoże sportowcowi wrócić na właściwe tory po przegranej czy spowoduje, że nie załamie się, jeśli dozna kontuzji, tylko zrobi wszystko, by na nowo osiągać zamierzone cele. Psychologia sportu pomaga także uporządkować priorytety.
Czy trening psychiki może być ważniejszy od siłowni?
W niektórych przypadkach ulegamy iluzji, że ponadstandardowa pewność siebie może liczyć się bardziej niż regularne przygotowania. Psychologia sportu wcale tak nie utrzymuje. Na nic nie przyda się wysiłek psychologów sportu, jeśli zawodnik podczas spotkań z nimi lekceważy ćwiczenie wytrzymałości czy siły. Nawet najlepszy plan przygotowawczy nie powiedzie się bez równowagi pracy nad wydolnością organizmu i psychiką.