Komu przysługuje nieodpłatna pomoc prawna

Nie zawsze korzystnie może ułożyć się w życiu. Każdemu może się tak przydarzyć, że będzie potrzebne wsparcie się poradą prawną, nierzadko też przychodzi potrzeba toczenia rozprawy sądowej. Nikt raczej nie cieszy się z tej sytuacji, ale bywa, że okoliczności zmuszają nas do radykalnych rozwiązań.

Nie dość, że pojawiają się potrzeby obsługi prawnej, może być jeszcze gorzej, gdy braknie Ci pieniędzy, aby udać się do kancelarii adwokackiej. Każdy wie, że te usługi bywają drogie, a dochodzenie racji na drodze sądowej może sporo kosztować. W pierwszych dniach roku 2016 zaczęła obowiązywać przełomowa ustawa, dzięki której – pod kilkoma ograniczeniami – petenci mogą spotkać się z adwokatem bez zobowiązań finansowych.

Gdzie można uzyskać poradę prawną?

Nową jakość dała nam ustawa z 5 .08. 2015 r., dzięki której instytucje samorządowe decydują się stworzyć zaplecze organizacyjne radcom prawnym i adwokatom, czasem także aplikantom, do świadczenia bezpłatnych porad prawnych. Takich placówek jest dosyć dużo, bo ponad 1500, a dokładniej około dwóch w każdym powiecie. To nic trudnego – można wpisać w wyszukiwarkę Google frazę adwokat Kraków i otrzymujemy wiarygodne dane na ten temat.

Dla kogo darmowe porady prawne

Nie wystarczy mieć niskich dochodów, by móc dostać się do nieodpłatnego poradnictwa prawnego. Podstawowym warunkiem musi być uprzednie przyznanie świadczeń socjalnych przez instytucje samorządowe. W usługi prawne bez opłat zostali włączeni posiadacze karty dużej rodziny oraz weterani. Innym typem spełnienia warunków będzie pomoc dotkniętym przez naturę – ofiarom klęsk żywiołowych czy katastrof cywilizacyjnych.

Porady, które prawnicy mogą przekazać klientom, dotyczą prawa spadkowego, ale z wyłączeniem spraw mających związek z prowadzeniem działalności gospodarczej (chyba że chodzi o kwestie przygotowawcze do startu w biznesie), bez prawa dewizowego, prawa celnego, a także handlowego.

Co obejmuje taka porada?

Przy pierwszej wizycie możesz liczyć na wyczerpujący opis stanu prawnego twojej sprawy w dniu wizyty, dzięki czemu dowiesz się, na czym stoisz. Możesz też dostać stosowną pomoc prawną przy sporządzeniu pisma procesowego, jeśli proces jeszcze się nie zaczął. Przede wszystkim takie wsparcie otwiera drzwi do zwolnienia z opłat sądowych lub kosztów pracy adwokata.

Podsumowując – usługi prawnika bez opłat należą się, zanim sprawą zajmie się sąd. Dowiedz się, czy jesteś w grupie docelowej, gdy jesteś w podbramkowej sytuacji, by adwokat – Kraków, Poznań czy Wrocław – mógł przyjść ci z pomocą, zwłaszcza gdy cię na nią nie stać.