Jak zapewnić niepełnosprawnemu komfort w korzystaniu z łazienki

W przypadku, gdy roztaczasz swoją pieczę nad osobą niepełnosprawną, możemy się założyć, że posiadasz świadomość tego, z jakiego rodzaju utrudnieniami mierzy się taka osoba każdego dnia. W takich okolicznościach sprawą nastręczającą wiele problemów bywa dbałość o czystość ciała. Na szczęście w sklepach specjalistycznych dostępne są instrumenty rehabilitacyjne, które czynią lżejszą codzienność osobom z dysfunkcjami ruchu Przykładami mogą być lustra uchylne lub siedziska prysznicowe.

Wózek toaletowy – przyda się niepełnosprawnemu w łazience

W niemal każdym punkcie handlowym z urządzeniami rehabilitacyjnymi możesz nabyć różne rodzaje wózków zaprojektowanych dla inwalidów. Dzięki nim przemieszczanie się w umywalni, zaspokajanie potrzeb fizjologicznych a także inne czynności higieniczne są banalnie proste. Niekiedy nie wystarczy samo podest dla inwalidów bądź poręcze. W przypadku, gdy niewydolność organizmu sprawia, że chory nie może poruszać się bez pomocy opiekuna, wózek toaletowy staje się wręcz niezbędny.

Ewidentnie najważniejszy mocny punkt wózka to użyteczność. Korzystanie z łazienki nie wymaga asysty opiekuna. Inwalida uzyska w ten sposób znaczący spokój ducha oraz stosunkową niezależność. Nie zrobi pewnych rzeczy bez pomocy opiekuna, warto jednak zaznaczyć, iż lwia część tych czynności nie będzie wiązać się z dodatkowymi komplikacjami. Przykładowo, podczas zaspokajania potrzeb fizjologicznych wystarczy podjechać z wózkiem nad muszlę klozetową, by następne czynności wykonała bez pomocy asystenta osoba niepełnosprawna.

Jeżeli planujesz zapewnić inwalidzie dobrze funkcjonujący wózek toaletowy, przeprowadź dogłębny przegląd produktów dostępnych w sklepach medycznych. Zwróć przede wszystkim uwagę na możliwość regulacji wysokości wózka. Bez dwóch zdań to absolutnie newralgiczna cecha, ponieważ daje szansę na całkowite dostosowanie sprzętu do konkretnej osoby i jej stylu życia.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakupu wózka toaletowego?

Niebagatelne bywają również parametry dotyczące specyfikacji wózka, w szczególności hamulce, podnóżek (który można schować) albo maksymalne obciążenie. Równie kluczowa bywa również jakość produkcji i materiał, który został użyty do produkcji wózka.

Regulowane podłokietniki to jeszcze jeden atrybut, który odgrywa dużą rolę. Ustawienie ich pod konkretną osobę bardzo uprzyjemni korzystanie z wózka. Możliwość podparcia rąk na optymalnej wysokości to duże udogodnienie z perspektywy inwalidy. Taka poza odciąży mięśnie i zapewni większy komfort na wózku.

Poza tym zapytaj sprzedawcy o oparcie i siedzisko. Wspomniane dwie części wózka także powinny być niezwykle wygodne i trwałe. Nadzwyczaj ważne są również regulowane oparcia na nogi. Za ich sprawą można komfortowo podeprzeć dolne kończyny, co zapobiega przeciążeniu mięśni.

Pamiętaj także o wymiarach wózka

Nie zapomnij zbadać specyfikację techniczną wózka, aby precyzyjnie dostosować produkt do osoby z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Sprawdź dopuszczalny udźwig konkretnego modelu, wagę oraz rodzaj kół (wielkość oraz tworzywo, z jakiego zostały wykonane). Niezwykle ważna jest również wysokość, szerokość oraz głębokość siedziska. Należy podkreślić, iż wiele parametrów można modyfikować, jeżeli wózek toaletowy jest porządnie zaprojektowany.