Jak urządzić toaletę z myślą o osobach niepełnosprawnych?

Strategiczne zaprojektowanie lokalu przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej jest niezwykle istotne. Wpływa na jej pogodę ducha oraz umożliwia samodzielność, dzięki czemu bez wątpienia zmienia jej życie na lepsze. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych należą do standardu, ale co jeszcze warto wziąć pod uwagę podczas przygotowywania takiej łazienki?

Urządzanie łazienki dla osoby na wózku inwalidzkim – podstawowe wskazania?

Przede wszystkim powinno się wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni podczas obracania się, co umożliwi samodzielne wykonywanie pielęgnacji. Stanowi to bardzo duże znaczenie w życiu osób niepełnosprawnych oraz starszych, ponieważ daje im prywatność i poszanowanie godności osobistej. W łazience nie może być ani jednego progu, w konsekwencji czego maksymalnie redukuje się możliwość upadku, a poruszanie się staje się bardziej swobodne. Ponadto wejście ma posiadać większą szerokość, co umożliwia przejechanie wózkiem inwalidzkim. Z kolei armatura łazienkowa musi być umieszczona na dogodnej wysokości, czyli tak, by osoba niepełnosprawna była w stanie jej dosięgnąć (jest to odległość przeważnie pomiędzy 46 cm a 50 cm licząc od podłogi). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są w identyczny sposób istotne i powinny znajdować się w prysznicu lub przy wannie tudzież nieopodal umywalki. Zalecana jest instalacja specjalnej baterii, gdzie prysznic znajduje się w narożniku i pomyślenie o specjalnym stołku usprawniającym precyzyjne umycie całego ciała.

Jakiego rozmiaru powinna być ubikacja projektowana z myślą o osobie niepełnosprawnej?

Łazienka przystosowana do potrzeb osoby z ograniczoną sprawnością powinna być wyekwipowana dedykowane akcesoria i sprzęt, aczkolwiek dobre zaplanowanie wnętrza może być podstawowym czynnikiem sukcesu. Biorąc pod uwagę wielkość wózka inwalidzkiego, należy zostawić przynajmniej 1,5×1,5 metra swobodnej powierzchni. Zapewnia mu to możliwość intuicyjnego przemieszczania w obrębie łazienki, a więc najważniejsze by łazienka była priorytetowo
okazała, będzie to często stanowić spory problem w przypadku pomieszczeń sanitarnych zlokalizowanych na blokowiskach (takie łazienki były konstruowane raczej na małe i wąskie niż przestronne). W takim przypadku dobrze wybrać efektywne metody, chociażby rozkuć ścianę pomiędzy łazienką i ubikacją, w celu wyłonienia większej przestrzeni a tym samym uniknąć niedogodności w trakcie korzystania z niej.

Łazienkę trzeba wyposażyć w kabinę prysznicową jak i dostosowaną wannę o wymiarach od półtora do 1,7 metra długości (największą popularnością cieszy się model mierzący 160cmx100cm). Wanna zalecana jest w większości przez lekarzy, ponieważ skutkuje polepszeniem samopoczucia osoby niepełnosprawnej, a zatem zakładając, że możecie to zrobić – takie zastosowanie dobrze byłoby rozważyć w pierwszej kolejności. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny być zlokalizowane w niedużej odległości od wanny, dzięki czemu osoba na wózku nie ma kłopotu z dostaniem się do środka – podtrzymując się na rękach, może samodzielnie zanurzyć się w wodzie. W kwestii kabiny prysznicowej warto wziąć pod uwagę wersję walk in. Chodzi o kabinę otwartą, zbudowaną z tafli szkła przytwierdzonych do podłogi.