Heroiczna bitwa o wolność prywatnej posesji

U nas raczej szanuje się cudzą własność. Już małe dzieci uczą się, że nie można wziąć nie swoich przedmiotów bez zezwolenia lub tym bardziej wziąć je na zawsze, czyli – nazwijmy rzeczy po imieniu – ukraść. Kradnący na swoje wyczyny decydują się, bo to nie szkodzi, bo się nie wyda, bo i tak ktoś ma czegoś dużo itd itp., bo ktoś nie powiedział, że to zabronione. O jakiego rodzaju czynach mowa?

Kuszące owoce z sadu i działki – ale nie nasze

Przebywanie w sąsiedztwie ogrodów, pól i działek kusi – i nieraz zaszedł incydent, że ktoś zakradł się po owoce na nie swój obszar. Możemy skorzystać z zasobów naszych sąsiadów, gdy same dostaną się na naszą działkę, gdyż rosną przy granicy. Samowolne wchodzenie na cudzą działkę jest zabronione. Niektórzy sami chętnie podzielą się z nami zbiorami i jeśli mamy apetyt na coś, co pojawia się na drzewach w sąsiedztwie, to korzystniej jest zapytać niż robić sobie wrogów, którzy mieszkają najbliżej nas.

Kiedy nie ma płotu

Jeśli ktoś właśnie postawił dom i do tej pory nie zdążył wznieść ogrodzenia lub po prostu nie chce go mieć, gdyż wybrał szeroką wersję widoku na styl zachodni, zazwyczaj choć raz odnotował przypadek naruszenia prywatności. Nad Wisłą rozpowszechnione jest myślenie, że działka bez płotu sugeruje – ziemia niczyja. Niektórzy potrafią po niej chodzić, jeździć samochodem, zapraszać gości na ognisko itp. Gorzej, że przytrafiają się incydenty wypuszczania psów, by załatwiły się w bezpośredniej okolicy wolnstojącego obiektu! Gdy pojawia się sąsiad, który kolejny raz przechadza się ze swoim zwierzakiem w wiadomym celu po naszym terenie, to taki obrazek może poruszyć skałę. W rozmaitych przypadkach pogwałcenia prywatności powinno się postępować konsekwentnie, bo plotki szybko się roznoszą i w krótkim czasie będziemy przeżywać prawdziwy festyn nieproszonych gości.

Kto ma zapłacić za szkody?

Za wszystko co dokona się gdy niepowołane osoby dostaną się na nie swoją posesję, to one muszą ponieść odpowiedzialność, nawet przy zasugerowaniu tzw. niskiej szkodliwości społecznej czynu. Kiedy pojawiają się zamierzone zniszczenia z kradzieżą w tle, skutki prawne są nieuchronne dla sprawców szkody. W naszym sąsiedztwie raczej odgradzamy się od innych i to najefektywniejszy sposób, aby przeciwdziałać naruszeniom własnych przestrzeni. W przypadku zdarzenia by odzyskać swą własność jest znalezienie winowajcy. Należy w tym celu zawiadomić organy ścigania. Niezależnie od tego zawsze możemy skorzystać z fachowej pomocy prawnika. Teraz odnalezienie specjalistycznej porady jest łatwiejsze niż dawniej – wystarczy wpisać do okna przeglądarki słowa „kancelaria adwokacka Łódź” i – co pozwoli umówić się na spotkanie z właściwym specjalistą.