Co zrobić z nowo zakupioną działką?

Wielu ludzi pragnie posiadać choćby niewielką działkę, zwłaszcza taką, która położona jest na wsi. Czasami po dokonaniu takiego zakupu, nie wiemy jak zgodnie z naszymi potrzebami zagospodarować teren naszej działki.

Pomysły na ogródkową zabudowę

Problem zagospodarowania pustego terenu koniecznie trzeba starannie obmyślić, by stworzone przez nas idee nie stały się później na wskroś nietrafione i horrendalnie nielogiczne. Jednym z rozwiązań bywa posadzenie na działce roślin. Warto wziąć pod uwagę różne możliwości. Dla osób mieszkających w mieście aromat pochodzących z działki ekologicznych warzyw i owoców jest bezspornie wyjątkowy oraz naprawdę wspaniały. Jeżeli możemy cieszyć się działką, weźmy pod uwagę wszystkie związane z tym możliwości. Pielęgnowanie melonów lub fasoli jest naprawdę banalne. Zdecydujmy się na to, a będziemy mieli szansę, aby napawać się wyjątkowym smakiem, znacznie lepszym od tego charakterystycznego dla owoców nabytych w hipermarkecie. Opiekowanie się drzewkami owocowymi to pomysł w sam raz również jeżeli poszukujemy nowego zajęcia – wszak uprawa roślin to znakomity relaks. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na uprawę własnych warzyw, czy nie, z pewnością na działce wiele korzyści przyniesie nam choćby niewielki budyneczek służący do przechowywania sprzętów ogrodniczych. Wcale nie trzeba być złotą rączką, aby postawić taką szopę z drewna. Z analogicznego surowca bez trudu można zbudować także altankę, która posłuży nam do wypoczynku. Korzystając z takiej konstrukcji możemy spokojnie odpocząć z naszymi bliskimi bądź z sąsiadami – każdy lubi mieć miejsce, w którym można pograć w gry planszowe czy w karty. Jeżeli postawimy na działce altankę, to będziemy mogli korzystać z działki niezależnie od warunków pogodowych – będziemy mogli się w niej schronić na przykład w czasie deszczu, bez konieczności przerywania naszego spotkania.

Jak postawić domek na terenie działki?

Godnym uwagi projektem będzie także skonstruowanie ogrodowego domu. W przypadku, gdy zależy nam na czasie, warto skonsultować się z prawnikiem i spytać, w jakich okolicznościach możemy budować domki bez pozwolenia. Większy budynek wymaga bowiem załatwienia zezwolenia na budowę. Amatorzy spędzania czasu na działce stawiają z reguły na postawienie niewielkiego domu, co pozwala na uniknięcie konieczności uzyskania zezwolenia na budowę. Domki bez pozwolenia wolno jednak budować tylko w niektórych zapisanych w ustawach przypadkach i po spełnieniu odpowiednich warunków, narzuconych z góry przez ustawodawcę. Przede wszystkim nie mamy możliwości stawiania bez zezwolenia domków piętrowych czy innych niż wolnostojące. Istotny jest też wymóg stanowiący, iż metraż domku może wynieść maksymalnie 35 m2. Poza tym domki bez pozwolenia nie są rodzajem konstrukcji, którą można stawiać nie bacząc na ilość. Zgodnie z prawem na 500 m2 działki może przypadać maksymalnie jeden domek.