Antyoksydanty to substancje niezwykle pożyteczne i dobroczynne dla naszego organizmu. Oksydacja pozostaje zjawiskiem sprzyjającym obumieraniu komórek, najczęściej zwiastuje też rozmaite choroby. Jaka oksydacja zawsze jest niekorzystna? Kiedy się jej przeciwstawiać?
W oksydacji nie ma nic nienaturalnego
Oksydacja zachodzi w na Ziemi od zawsze i pozostaje całkiem normalnym procesem. Umożliwia korzystny dla organizmów proces odnawiania komórek, czyli wymianę zużytych na lepsze. Z tego powodu samo utlenianie jest nam wyjątkowo przydatne. Problem niestety zaczął nam spędzać sen z powiek wraz z postępem i niezdrowym stylem życia u wielu ludzi. Podczas utleniania pojawiają się wolne rodniki, czyli agresywne formy tlenu z funkcją aktywacji chemicznej innych atomów. Przewlekły stres, degradacja natury, szybkie męczenie się, a także wzrastający poziom promieniowania może sprzyjać ponadnormatywne produkcji wolnych rodników, które z kolei zwiększają tempo obumierania komórek. Z tego powodu coraz bardziej potrzebujemy wsparcia związków, które rozwiązują problem, czyli przeciwutleniaczy. Na szczęście sami potrafimy wyprodukować samodzielnie sporo aktywnych antyoksydantów. Jakie to antyoksydanty i co zrobić, by wesprzeć ich działanie?
Melatonina Na dobry sen
Każdej doby produkujemy związek zwany melatoniną. Produkcja tego hormonu zachodzi przede wszystkim w szyszynce, zaś gdy jego nasycenie wejdzie na odpowiedni poziom, stajemy się senni. Zakłócenia rytmu dnia, zwiększona ilość światła niebieskiego, sprawia że wartość stężenia produkowanej melatoniny jest niewystarczająca. Bez tego związku nasz sen nie zapewnia odnowy biologicznej, a przecież nasz sen pozostaje drogą do aktywnego rozwoju.
Mięśnie i neurony współpracują z karnozyną
Jeśli któreś tkanki wymagają mnóstwo energii (np. mózg oraz mięśnie), bądź pewny, że użytkują mnóstwo karnozyny. Tracimy jej duże ilości ze spadkiem masy mięśniowej (szczególnie zanikiem włókien szybkokurczliwych), zaawansowaniem w latach, poza tym zależy to od przynależności płciowej. Karnozynę można uzupełniać zapobiegawczo, w formie suplementu, w celu zabzpieczenia krążenia i wsparcia procesów regeneracyjnych organizmu. Informacje znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę słowa: bezpieczna suplementacja.
Rozpowszechnienie glutationu czyni go liderem wśród przeciwutleniaczy
Glutation to jeden z najmocniej rozpoznanych przeciwutleniaczy w świecie roślin i zwierząt. Produkują go wszystkie organizmy bez wyjątku, zaś jego wszechstronne oddziaływanie jest nie do przecenienia. Jest niezastąpiony w powstawaniu licznych hormonów i enzymów. Odpowiedni stan glutationu ma kluczowy wpływ na na żywotność immunologiczną, poza tym ulepsza przepływ substancji odżywczych w ciele człowieka i zmniejsza stężenie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Glutation można dostarczyć wraz z warzywami i owocami, gdyż mamy go tam całkiem sporo.