Co możesz zyskać, inwestując w inteligentny dom?

Inteligentny dom jest znakomitą odpowiedzią na coraz większe wymagania lokatorów. Poprzez układ instalacji możliwe jest zautomatyzowanie pewnych czynności. Poza tym ogromną przewagą domów inteligentnych okazuje się z pewnością ich energooszczędność.

Inteligentny dom: co to takiego?

O inteligentnych domach słychać coraz więcej – to nie może zdumiewać, dlatego że lista korzyści wynikających z takich nieruchomości jest bardzo obszerna. To pojęcie może kojarzyć się z nieziemskimi konstrukcjami, ale tematem artykułu jest coś bardzo współczesnego i sprawa wygląda nieco inaczej. Dom inteligentny na pierwszy rzut oka nie różni się od innego obiektu; wyróżnia go to, co mieści się we wnętrzu. Całość opiera się na układzie instalacji. Jej rozplanowanie i rodzaj wydawanych poleceń za każdym razem prezentuje się odmiennie, gdyż każdy właściciel inteligentnego domu może zaplanować jego działanie według własnych upodobań lub potrzeb. Ponadto projektując domowe innowacje, to lokator ustala, czy włączy do systemu pojedyncze urządzenia, czy systemy urządzeń kuchennych lub audiowizualnych.

Systemy domu inteligentnego

Przemiana innowacyjna ostatnich lat sprawiła, że obecnie dom inteligentny wykształcił dwie odmiany – system przewodowy i bezprzewodowy. Jak wiadomo, ten pierwszy opiera się na okablowaniu, a drugi działa w oparciu o wi-fi lub bluetooth. W dopiero co zbudowanym domu da się łatwo położyć kable i rozmieścić je pod tynkiem. Jeśli potem zanosi się na remont lub przemeblowanie, musimy pamiętać, jak biegnie okablowanie. O wiele prościej montuje się systemy bezprzewodowe – można je zaproponować lokatorom mieszkań, które są zasiedlone od dawna.

Czy stać mnie na inteligentny dom?

Od tego zaczynamy rozważania nt. montażu instalacji tworzących fenomen inteligentnego domu np. https://www.wulian.pl/. Koszt mniejszych systemów lub pojedynczych urządzeń sterujących obecnie kształtuje się na poziomie zaledwie około kilkuset PLN – z pewnością to nie jest granica bez szans na przekroczenie przez użytkowników nieruchomości. Należy też przypomnieć, że w niektóre rozwiązania (takie jak np. ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym) dobrze zainwestować też ze względu na energooszczędność. W takim razie mówimy o szybkim zwrocie kosztów, a poza tym pozostaje nam satysfakcja z proekologicznych działań.