Jeżeli zaliczasz się do grona ludzi, którzy wrócili do swojego domu po określonym czasie pracy w obcym kraju – pewnie chcesz wiedzieć, w jaki sposób najszybciej dokonać rozliczenia z zagranicy. Do tej pory niewielu z nas tak naprawdę wie, na czym polega ten pozornie skomplikowany proces. Co na pewno musimy o nim wiedzieć, żeby nie popełnić błędów?
Rozliczenie podatku z zagranicy to realny problem wielu z nas – wynika to z faktu, że bardzo łatwo opuścić kraj w pogoni za lepszymi zarobkami. Nie zawsze wiąże się to z wyjazdem na stałe – wielu z nas wystarczy nawet kilka miesięcy. Tak naprawdę tym, od czego zależy rozliczenie się z zagranicznych dochodów, jest kraj, w którym czasowo pracujemy, i obowiązujące w nim przepisy. Wszelkie sprawy reguluje typ umowy, jaką dane państwo zawarło z Polską. Kolejna sprawa to nasza rezydencja podatkowa – jeżeli posiadamy polską, dokonujemy rozliczenia w naszym rodzinnym kraju. Spełniamy ten warunek, jeżeli przebywamy w Polsce min. 183 dni w roku.
Co ze wspomnianą powyżej umową? Wyróżniamy obecnie 2 modele: umowę z odliczeniem proporcjonalnym i umowę z wyłączeniem z progresją. Jeśli mamy do czynienia z pierwszą z nich, koniecznie rozliczamy się w swoim rodzinnym kraju niezależnie od tego, czy w tym czasie uzyskaliśmy jakiekolwiek przychody w naszym kraju. Zarobek z zagranicy jest opodatkowany w naszym kraju, lecz od krajowego podatku odliczany jest cały podatek sfinansowany uprzednio w miejscu pracy. Druga opcja będzie natomiast oznaczać, że nie mamy obowiązku wypełnienia polskiego PIT-u, jeżeli zarabialiśmy jedynie za granicą. Dzięki temu dokładnie wiemy, jak powinien przebiegać cały proces.