Jak urządzić ubikację z myślą o inwalidach?

Korzystne zorganizowanie posesji dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej to kluczowa kwestia. Nie tylko przyczynia się do poprawy jej zdrowia psychicznego, ale również umożliwia jej wykonywanie czynności higienicznych bez niczyjej opieki. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są już podstawą, ale co jeszcze powinno znaleźć się w jej wyposażeniu?

Urządzanie łazienki pod osobę niepełnosprawną – najważniejsze reguły?

Na samym początku powinno się pomyśleć o swobodzie podczas zmiany pozycji, co zagwarantuje samodzielne wykonywanie pielęgnacji. Jest to jedna z najważniejszych codziennych czynności osób niepełnosprawnych oraz seniorów, ponieważ zapewnia im zachowanie prywatności i poczucia godności. W toalecie nie mogą znajdować się jakiekolwiek nierówności, w konsekwencji czego skutecznie redukuje się ryzyko upadku, a przestrzeń staje się bezpieczniejsza. Poza tym wejście ma posiadać większą szerokość, co umożliwia przejechanie wózkiem inwalidzkim. Natomiast ceramika sanitarna musi znaleźć się odpowiednio nisko, a więc na wysokości rąk osoby niepełnosprawnej (tak jak siedzisko w wózku inwalidzkim – 46 cm do 50 cm powyżej podłogi). Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych są równie ważne i powinny znajdować się w prysznicu lub przy wannie oraz nieopodal umywalki. Polecane jest zastosowanie specjalnej baterii, pozbawionej tradycyjnego brodzika , a także pomyślenie o specjalnej ławce nawannowej umożliwiającej staranne umycie wszystkich miejsc na ciele.

Jaki metraż powinna mieć toaleta dedykowana osobie niepełnosprawnej?

Toaleta przeznaczona do użytku osoby z ograniczoną sprawnością w standardzie powinna być uzbrojona w adekwatną armaturę, jednakże największą wagę trzeba przywiązywać do dobrej konfiguracji akcesoriów łazienkowych. Biorąc pod uwagę wielkość wózka inwalidzkiego, należy zostawić przynajmniej 150cm. W ten sposób otrzymuje się możliwość swobodnego przemieszczania w obrębie łazienki, a więc dobrze, aby łazienka była priorytetowo
szeroka, co może stanowić przeszkodę w przypadku typowych łazienek w blokach wpisujących się do starego budownictwa (mogą okazać się zbyt ciasne w stosunku do potrzeb). W takim przypadku dobrze zastosować pewien rodzaj trików, na przykład pozbyć się ściany pomiędzy łazienką i ubikacją, dzięki czemu można uzyskać więcej miejsca i uniknąć niedogodności podczas jej użytkowania.

Łazienkę dobrze wyposażyć w stanowisko prysznicowe lub wygodną wannę o wymiarach od półtora do 1,7 metra długości (największą popularnością cieszy się model wielkości 160cmx100cm). Wanna polecana jest między innymi przez fachowców, gdyż skutkuje polepszeniem nastroju niepełnosprawnych, a zatem o ile tylko macie do tego miejsce – takie zastosowanie warto rozważyć w pierwszej kolejności. Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych mogą zostać umieszczone w niedużej odległości od wanny, dzięki czemu osoba z niepełnosprawnością nie napotka kłopotu z dostaniem się do niej – podtrzymując się na rękach, będzie w stanie samodzielnie zanurzyć się w wodzie. W przypadku kabiny prysznicowej dobrze wziąć pod uwagę wersję walk in. Chodzi o kabinę otwartą, zbudowaną z tafli szkła przytwierdzonych do podłogi.