Co w przypadku niepełnosprawnych można dodać do wyposażenia łazienki?

Trudno wyobrazić sobie łazienkę dla osób niepełnosprawnych bez dodatkowych udogodnień. Takie osoby wymagają szerszego otworu wejściowego, zwiększonej przestrzeni na manewrowanie wózkiem, dodania ubikacji i co najmniej jednego punktu z umywalką dla lokatorów. zostają jeszcze specjalistyczne uchwyty i wspomagające urządzenia, dzięki którym umożliwi się niepełnosprawnym użytkowanie łazienki czy toalety z pełną swobodą.

To wyposażenie powinno trafić do łazienki dla niepełnosprawnych

Są cztery sposoby podziału akcesoriów do specjalnych pomieszczeń dla niepełnosprawnych:
• Rodzaj konstrukcji – poręcze dla niepełnosprawnych proste, łukowe i kątowe, z dodatkiem siedziska do prysznica, podobne sprzęty do wanny
• Przekrój profili – 200-350 mm.
• Materiał – stal nierdzewna, węglowa lub inne tworzywa, np. aluminium
• Kolor i stylistyka – faktura stali błyszcząca lub matowa, malowana proszkowo na biało lub w mniejszym stopniu na pozostałe kolory

Wiele opcji – poręcze dla niepełnosprawnych

Rozróżniamy ściśle określone poręcze dla niepełnosprawnych:

Poręcze proste

Z szerokim spektrum użytkowania, niedrogie poręcze proste są jednymi z najpowszechniej stosowanych typów akcesoriów wspierających niepełnosprawnych. Nie sprawiają żadnych problemów podczas montażu (z tego powodu pozostają bardzo często wybieranym pomysłem). Kabina prysznicowa, wanna, zlew, WC – miejsce montażu tych przyjaznych konstrukcji może być dowolne. W ich wypadku elementarny gabaryt znajduje się w pomiędzy 30-80 cm, kolejny to już 160 cm, wsparty dodatkowym mocowaniem. Umieszcza się je ponowo, jak i w poziomie.

Uchwyty łukowe

Wyróżniają się półokrągłym profilem gięcia. Na ścianie czy podłodze – poręcze łukowe montuje się na każdym z tych miejsc. Niezależne od wyboru miejsca wszędzie można zainstalować łuk w wersji uchylnej. Uchwyty uchylne dają większe możliwości manewru osobie na wózku. Dlatego montuje się je przy ubikacji. Jeżeli gdzieś stwierdzimy słabszą konstrukcję ściany, powinniśmy zamontować tam poręcze dla niepełnosprawnych łukowe uchylne. Usytuowanie przy WC zapewnia opcję podniesienia poręczy, co daje osobie na wózku większe pole manewru.

Poręcze umywalkowe

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi instaluje się je właśnie przy tej części armatury. Montuje się je z każdej strony zlewu, z tym że mają rozróżnienie na prawą i lewą stronę.

Poręcze kątowe

Cechują się ciasnym wygięciem pod kątem 90 stopni lub czasem innymi kątami. Montuje się je w różnych miejscach, zależnie od wymagań. W przypadku poręczy ścienno-podłogowych, wannowo-prysznicowych i do wc pojawiają się wersje lewa prawa. Spis kończy poręcz prysznicowa z wszechstronnym zastosowaniem z prawej lub lewej odmianie.